Keď cvičíš jogu.

commentNekomentované

Keď začínaš cvičiť jogu, prichádzaš často pre pohyb, zdravie, kvôli inšpirácii z fotiek, pútavému článku, či kvôli super kamoške, ktorá vie, čo je aktuálne „in“. Joga je oveľa oveľa viac…

Joga je cesta na ktorej postupne objavíš kým si, aké máš silné a slabé stránky. Vedie k sebapoznaniu a k akceptácii. Nájdeme v nej možnosť sebarealizácie, objavenie pokoja, dočerpanie síl. Boj proti samote ale i únik z komunikačného pretlaku. Vyrovnanie a harmóniu.

Čo robiť a nerobiť pri cvičení. Nie len pre začiatočníkov.

Tieto riadky píšem s nadhľadom a trochu rebelsky v porovnaní s učením iných ortodoxných jogových smerov. Je to sumár vlastných skúseností ako študenta a inštruktora. Sú písané z toho dôvodu, aby poradili, pomohli a uľahčili na ceste nielen nováčikom. Pravda je však taká, že osobná skúsenosť je najlepší učiteľ. Preto sa v niektorých prípadoch musíme poučiť z vlastného zážitku, aby sme boli naozaj múdrejší. Nech sú pre vás nasledovné riadky aspoň inšpiráciou a informáciou. K pravdivosti sa dopracujete časom sami.

Keď cvičíš jogu

 1. Nemaj od seba veľké očakávania a nároky hneď na prvých lekciách jogy. Napredovanie bude postupné a dostaví sa s pravidelnou prácou. Cieľavedomosť a snaha pomáha dosiahnuť ciele, ale prílišné lipnutie na rýchlom progrese je brzdou a môže nakoniec skončiť zranením.
 2. Príď na hodiny jogy s otvorenou mysľou. Vnímaj a absorbuj, čo sa ti ponúka. Inšpiruj sa. Nemusíš nikoho a nič slepo nasledovať.
 3. Neobávaj sa ako vyzeráš, čo máš na sebe oblečené, ako máš upravené vlasy. Cíť sa vždy slobodne a pohodlne.
 4. Nerob iným to, čo sa nepáči tebe. Preto prosím: nemeškaj, neodchádzaj skoro, nerozprávaj cez hodinu, nepoužívaj intenzívny parfume, nežuvaj žuvačku, mobil vypni alebo ho nechaj v šatni. Sused na joge sa nepoteší, keď bude cítiť z tvojho dychu cibuľu a už vôbec nie cigaretový odor, čo sa tiež (čuduj sa svete) na hodinách jogy občas stáva. Nestúpaj susedom na ich jogamatky a rešpektuj prosím každého osobné kruhy a životný priestor.
 5. Ak cvičíš asány, nesnaž sa urobiť všetko skvele a dokonale. Buď pevný, ale zároveň daj pohybu voľnosť. Každá pozícia je stabilná a pohodlná zároveň.
 6. Oddychuj, keď to potrebuješ. Nauč sa rozložiť sily. Vyskúšaj na začiatku a bez zahanbenia i jednoduchšie varianty jogových pozícii, prípadne ponúknuté joga pomôcky tak, aby si mal z cvičenia dobrý pocit.
 7. Poznávaj vlastné telo na fyzickej úrovni. Vnímaj súvislosti medzi pohybom. Kde sa ako cítiš, čo ti robí dobre a naopak, čo nie je pre teba vhodné.
 8. Rešpektuj bolesť. Je signálom problému, preto ju radšej konzultuj s inštruktorom, ktorý cvik prispôsobí, vysvetlí resp. navrhne inú alternatívu pohybu.
 9. Uč sa koncentrovať sám na seba. Byť aspoň pár minút v pokoji bez poškrabávania sa, bez naprávania oblečenia, bez úpravy vlasov.
 10. Abstrahuj od vonkajších ruchov. Nenechaj sa rozptýliť, vyviesť z koncentrácie zvukmi, ktoré prichádzajú zvonku do sály.
 11. Ak nevieš ako dýchať pri cvičení jogy, dýchaj prirodzene. Nádych aj výdych prúdi nosom. Zo začiatku ho nezadržiavaj. Časom sa dych zosynchronizuje s pohybmi tela a dýchať budeš úplne automaticky.
 12. Keď sa naučíš ovládať svoje telo – svaly, o ktorých si ani netušil, všetko pôjde jednoduchšie. Dýchanie, sedenie v jogovom sede, držanie telesných zámkov, pozície silové i flexibilné.
 13. Pri pravidelnom cvičení zistíš, že najlepšie je cvičiť na prázdny žalúdok. Ideálne 3 hodiny po hlavnom jedle. Prázdny žalúdok nezaťažený potravou a tekutinou ti poskytne fyzickú i duchovnú ľahkosť pri pohybe. Vyhneš sa nepohodliu pri pozíciách na bruchu, rotačných a obrátených asánach.
 14. Na každom stupni našej jogovej angažovanosti vnímame veci inak. Na začiatku sa zaoberáme len vlastným telom – hrubým a hmatateľným. Dostávame sa do seba cez pohyb. Učíme sa nové pozície, trénujeme ako v nich ovládať telo. Neskôr idú veci ľahšie. Dokážeme rozlišovať svalovú prácu tela a tiež dych. Kde a ako prúdi. Ako nám pomáha, aké druhy dychu existujú. Potreba meditácie prichádza v mnohých prípadoch oveľa neskôr a aj tak ostávame iba na úrovni určitej koncentrácie a kontemplácie. Ak sa ti nedarí prehĺbiť relaxáciu, nepovažuj to za tragédiu. Zrelaxovať, trošku meditovať, jednobodovo sa koncentrovať, ostať chvíľku v pokoji bez pohnutia so zatvorenými očami býva jedna z najnáročnejších častí jogy.
 15. Joga nesúťaží, neporovnáva, nemá stupne víťazov. Joga má stíšiť ego, priniesť pokoru a harmóniu. Mnohí pocítia možnosť emocionálne sa realizovať.
 16. Či si prišiel cvičiť pre spevnenie postavy, lepšie držanie tela, pre odreagovanie sa od dennodenných povinností…si tu z vlastného rozhodnutia. Investuješ svoj voľný čas, ktorý má väčšiu hodnotu ako finančný príspevok na jogu. Preto si z lekcie odnes to, čo potrebuješ. Nevzdávaj sa ľahko pri pocite, že je joga náročná. Daj jej a sebe šancu. Možno to ukryté tajomstvo vyrovnanosti, spokojnosti, satisfakcie, radosti nenájdeš ani na prvej, ani na druhej lekcii. Možno to príde o pár týždňov. Musíš hľadať. Nájsť si to správne miesto, skupinu, inštruktora, atmosféru. Každý máme iné potreby a jemno hmotné vnímanie. Aj ľudia na joge a miesto nám musia voňať a mať pre nás tú správnu chémiu…ako v láske :-).
 17. Naše stretnutia ti nebránia vzdať sa vlastných hodnôt a presvedčenia. Sme radi, ak ťa inšpirujeme, ale nemusíš nosiť jogové šperky, byť vegetarián, bojovať proti výdobytkom modernej doby, sťahovať sa do ústrania. Ak sa však v joge čiastočne nájdeš, jej múdrosť a filozofia ťa môže ovplyvniť. Keď už nie na duchovnej úrovni, minimálne si zo stretnutí odnesieš niečo iné, čím obohatíš svoj život. Noví priatelia, príjemné zážitky, zdravé a funkčné telo.

Namasté


Daniela Lászlová – TVOJA JOGA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu
Chcete sa zaradiť do waitlistu? Akonáhle naskladníme produkt, budeme Vás informovať. Prosím zadajte Vašu platnú emailovú adresu.
Email Vaša emailová adresa nebude poskytnutá tretím stranám.